Monday, January 20, 2014

Bombë me telekomandë kreut të komunës në Vlorë

Kryetari i Komunes Qender ne Vlore, u plagos kur makina me te cilen ai po levizte u hodh ne ere ne mes te qytetit. Fredo Berberi fillimisht u dergua ne spitalin rajonal te Vlores, dhe me pas eshte transportuar ne kryeqytet ne spitalin e politraumes, per nje trajtim me te specializuar per demtimet e marra ne trup. Mjeket thane se gjendja e tij eshte jashte rrezikut per jeten.
Ngjarja ndodhi rreth ores 14. 10, ne Bulevardin Vlore – Skele, perballe ambulances Qendrore. Shperthimi shkaktoi panik te kalimtaret dhe banoret aty prane, por nuk pati te tjere te lenduar, perveçse demtimit te dy makinave, prane fuoristrades se Berberit. Thuhet se shperthimi i eksplozivit eshte bere i telekomanduar. Hetuesit e ceshtjes thone se eshte perdorur i njejti mekanizem si ne shperthimin e ndodhur ne Vlore rreth tre vjet me pare, ku mbeti i vrare gjyqtari Skerdilajd Konomi.